جدول دوره های دپارتمان تجهیزات دوار

Rotary Equipment


دپارتمان تجهیزات دوار که بعضا در شرکتهای فعال در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی از آن با نام دپارتمان Machinery یاد می شود، یکی از واحدهای کلیدی در میان گرایش های مهندسی است. اهمیت این واحد را می توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

1)     تجهیزات دوار از حیث قیمت ( قیمت خود تجهیز و اقلام وابسته، قیمت لوازم یدکی، قیمت نگهداری و ...) از تجهیزات گران در پلنت های نفت و گاز هستند.

2)     جزئیات طراحی هیدرولیکی، مکانیکی و ساخت تجهیزات دوار توسط سازندگان این حوزه به عنوان تکنولوژی تحت انحصار ایشان، ارائه نمی شود. این مهم در تجهیزات خاص مانند پمپ های دور بالا (OH6) کمپرسورهای دور بالا (High speed integrally geared و توربین های گاز بیشتر مشهود می شود.

3)     تکنولوژی تجهیزات دوار، یک تکنولوژی دائما در حال تغییر یا Evolving Technology است. لذا برای انجام مهندسی خرید تجهیزات دوار نیاز است که:

a.      مهندسین تجهیزات دوار توانایی قضاوت بر روی تناسب فرآیندی و مکانیکی تجهیز دوار را با نیازمندی های پروژه داشته باشد. در این راستا می بایست فهم دقیق از مباحث پایه سیالات و ترمودینامیک وجود داشته باشد.

b.     مهندسین Machinery مسلط به زبان انگلیسی جهت مطالعه دائم و به روز رسانی معلومات خویش باشند.

c.      توانایی قضاوت بر روی قیمت تجهیزات وجود داشته باشد تا نه تنها تجهیزات از نوع فرآیندی و مکانیکی تطابق بهینه با نیازمندی های پروژه داشته باشد، بلکه قیمت اولیه آن هم منطقی باشد.این مورد در اثر تجربه حاصل خواهد شد.


فارغ التحصیلان این دوره می توانند هم در حوزه سازندگان و هم در حوزه پیمانکاران فعالیت نمایند.

در حوزه طراحی نرم افزارهای معروفی مانند CF Turbo برای طراحی هیدرولیکی، Ansys برای طراحی مکانیکال استفاده می شوند. در نتیجه همانگونه که عنوان شد، مبحث طراحی توسط تکنولوژی طراحی محدود می شود. از این رو دپارتمان تجهیزات دوار مجتمع فنی عالی نوین پارسیان بر اساس تجربیات 15 ساله در این حوزه، اقدام به تربیت متخصص جهت کار در حوزه پیمانکاران مهندسی نموده است تا آینده شغلی و حرفه ای روشنتری را برای ایشان رقم بزند.