کسب تخصص در حوزه Piping

Piping-Chart

دپارتمان طراحی Piping

   یکی از انتخاب های شغلی پردارآمد برای مهندسین مکانیک و شیمی و دیگر مهندسین کار در زمینه های مختلف مربوط به  Piping  می باشد این گرایش شغلی  در ایران و کشورهای دارای  نفت و گاز مانند کانادا و استرالیا بسیار مورد نیاز و توجه می باشد که این امر باعث می شود که علاوه برامکان کسب دارآمد بالا  فرصت شغلی زیادی را پیش روی مهندسین قراردهد.

تنوع شغلی زیاد و نیاز های متنوع کارفرمایان در صنایع مختلف نظیر نفت .گاز ، پتروشیمی و پالایشگاه ، نیروگاه و دیگر کارخانه ها حتی صنایع غذائی به این گرایش شغلی و همچنین با دیسیپلین بودن این رشته باعث جذابیت و علاقمندی مهندسین گرایش های مختلف گشته است.

نکته حائز اهمیت این است که این رشته فارغ از تحصیلات دانشگاهی  مهارتی و تخصصی  است .یعنی ارتباطی به گرایش دانشگاهی به صورت مستقیم ندارد و باید آن را از ابتدا به مانند دیگر تخصص ها ،کسب مهارت کرد.

بی شک مجتمع فنی عالی نوین پارسیان بنیانگذار و طراح دوره های آموزشی نفت و گاز خصوصا Piping با مدیریت دکتر قندچی از سال 1377 بوده و به یاری خداوند منان تا کنون هزاران مهندس و کارشناس را آموزش و راهبری نموده ودر این زمینه به صنعت کشور تقدیم نموده است که هم اکنون بسیاری از آنها وزنه های در این صنعت مجسوب می شوند .


فرصتهای شغلی

 

در واقع در زیرگروه این انتخاب شغلی گرایش های متعددی و زیادی از جمله مهندس طراح Piping designer ، مهندس عملیات Piping operation ، پیمانکار ساخت لوله کشی Piping constructor  ، مهندس تعمیرات و نگهداری Piping maintenance  و همنطور مهندس عمومی در کارخانه ها را شامل می شود که این امر باعث می شود که   عنوان کلی  مهندس Piping  در مهارت هاو تخصص های عنوان شده تقسیم شوندالبته هرکدام از این گرایش ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، نیروگاه و اتمی در رده شرکت های کارفرما،پیمانکار،مشاورمهندسی در شهرهای بزگ مانند تهران ،اصفهان ، شیراز و مناطق جنوبی کشور  مورد نیاز است که این خود باعث می شود که در شهر محل زندگی در شرکت های مشاور مهندسی به صورت طراح و یا در مناطق جنوبی به صورت اقماری و یا ساکن به عنوان مهندس بهره بردار و یا تعمیرات و یا ناظر ( کارفرما) و یا مهندس عمومی و... به کار گرفته شوید.

در يک جمله Piping عبارت است از ايجاد ارتباط بين تجهيزات و محلهاي مورد نياز و یا حمل مواد توسط سيالات بهطوري که باعث تأمین اهداف فرآيندو یا انتقال شوند که اين ارتباط توسط Piping یا Pipeline  انجام ميگردد

Piping  به لوله کشی داخل کارخانه اطلاق می شود و Pipeline یا خط لوله به ارتباطات و انتقال سیال در خارج کارخانه را در برمی گیرد.

مهندس طراح لوله‌کشی (Piping Design engineer) فردی است که در فضای کار  (Team working) یا کار گروهی با گروه‌های دیگر مهندسی وظیفه طراحی یک کارخانه یا واحد صنعتی و غیرصنعتی را به عهده دارد.

منظور از کارخانه، واحد تولیدی و یا تبدیلی و یا معادل انگلیسی آن Plant می‌باشد که گستره وسیعی از فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد مانندProcess plant, Power plant, Nuclear plant  که از این پس در این کتاب به اختصار از کارخانه و یا واحد استفاده خواهد شد" .

با توجه به تعريف ارائه شده مشخص است که يک طراح لوله کش علاوه بر اينکه بايد به نحوه طراحي سیستم لولهکشي مسلط باشد بايد به کليه تجهيزات و ادوات مورد نیاز در یک کارخانه، نحوه تعمیرات و یا کاربری، نحوه چیدمان آرایش آنها و همچنین نحوه ارتباط و تبادل باقسمتهاي مختلف مهندسي پروژه به‌طورکامل آشنا باشد. 

لوله كشي در زمينه هاي مختلف صنعتي و غیر صنعتی كاربرد دارد مثلاً در كارخانه هايي كه براي تأمين يك فرآيند خاص شیمیایی مانند واحدهای پتروشیمی، پالايشگاهها و یا واحدهای نیروگاهی و اتمی و کارخانجات مواد شيميايي و همچنین واحدهای تصفیه‌خانه آب... ميباشند و يا در ديگر زمينه هاي صنعتي از قبيل صنايع دريايي، انتقال مواد، لوله كشي ساختماني و تأسيسات... مورد استفاده قرار ميگيرد. 

نحوه آموزش

جهت آموزش طراحی لوله‌كشي صنعتي (Piping design) نیاز به سه گام دارید

  • - ابتدا بایدبا گذراندن دوره "مبانی طراحی Piping  و واحدهای صنعتی " با انواع پروژه های فرایندی و یا نیروگاهی نحوه طراحی مهندسی آنها، مدارک مهندسی ،کدها و استانداردها، تقسیم بندی گروه های طراحی مهندسی در شرکت های مشاور مهندسی ومدارک طراحی پایه مانند PFD ,P&ID و انواع تجهیزات مورد نیاز و کاربرد آنها ، ادوات ابزار دقیق و کنترلی و در نهایت نحوه تهیه مدرک Plot plan در پروژه آشنا شوید.بی شک ابتدائی ترین نرم افزار نقشه کشی یعنی Autocad را نیز به عنوان پیش نیاز در نظر می گیریم.
  • - درس تخصصی شما " طراحی تخصصی  Piping "  می باشد که در آن به صورت تخصصی مهارت کافی در موردمصالح وسخت افزارهای مورد نیاز لوله كشي (Piping material) و اصول طراحي و جانماي كارخانه ها (Plant design) و همچنین کدها و استانداردها و نحوه طراحی لوله کشي اطراف تجهيزات مشخص (Piping designa around equpment) و در آخر نحوه طراحی تکیه‌گاه‌ها و محاسبات آن (Pipng supporting) کسب می کنید.به کارگیری کد طراحی و استانداردهای لازم دراین زمینه به مانند ASME B31.3  بسار در ارتقاء دانش و فهم شما از طراحی مهم است
  • نرم افزارهای اصلی و کاربردی که بی شک در شرکت ها انتظار بکارگیری آنها توسط شما می باشد عبارتند از " مدلسازی لوله کشی با PDMS" ," تحلیل تنش با Caesar II" , " محاسبات سایزینگ با Pipenet"

-در کنار موارد ذکر شده در بالا گذراندن الویتهای تکمیلی مطابق با جدول ذیل  نقش برجسته ای در تکمیل و برجسته شدن مهارتهای شما در مقایسه باهمکارانتان در پروژه ها خواهد داشت که این هدف اصلی نوین پارسیان می باشد

- سمینارهای رایگان ما هدیه ای است از اعتماد شما به زحمتکشان این مجتمع.