تربیت متخصص تاسیسات و تهویه مطبوع

در تشریح اهمیت تاسیسات همین بس که با آسایش در زندگی بشر ارتباط دارد. طراحی، اجرا، راه اندازی، سرویس و نگهداری تاسیسات بهداشتی، گرمایشی و برودتی از جمله مهمترین وظایف تکنسینها و مهندسین این شاخه مهندسی محسوب می گردد. با توجه پیشرفت قابل توجه بشر در طراحی و ساخت تجهیزات تاسیساتی و رشد روزافزون تکنولوژی در این حیطه لزوم ارتقاء نیروی متخصص و تکنسینهای اجرایی حرفه ای در این زمینه بیش از پیش احساس می شود.

اساسا تهویه مطبوع و تاسیسات یکی از گرایش های مهندسی مکانیک در شاخه انرژی می باشد و توجه به هزینه های مربوط به انرژی و ملاحظات اقتصادی، همواره یکی از رشته های مورد توجه در کشورهای صنعتی بوده و  با توجه به تغییرات اقتصادی و پیشرفت های حاصل شده در کشورمان هم اکنون با سرعت قابل ملاحظه ای درحال رشد و ارتقاء است. مبحث تهویه مطبوع در بخش های صنعت و عمران به شکل جدی مطرح است. در اکثر صنایع با توجه ملاحظات کار، به شکلی از سیستمهای تهویه استفاده شده است. اتاقهای کنترل و آزمایشگاه های دقیق در صنایع نفت، پتروشیمی، نیروگاهی و ... مثالهای از آن دست می باشد. همچنین در شرایط مختلف اقلیمی مبحث تهویه در انواع برج های ساختمانی و اداری به طور شگرفی در طراحی آن نقش دارد.

علاقمندان این رشته می توانند در بخش های مختلف صنعتی و ساختمانی مشغول به کار شوند. با توجه به شرایط بازار فعلی این رشته زمینه های مساعد کاری زیادی در بخش های فروش تجهیزات تاسیساتی (چیلر، توربین، پمپ) ، تعمیر و همچنین در بخش های طراحی شرکت های مشاور وجود دارد.


 

 

فرصتهای شغلی

یکی از ویژگی های منحصر به فرد در خصوص تاسیسات و تهویه مطبوع که تقریبا آن را متمایز از سایر شاخه ها می نماید این است که فرد نیاز به شغل می تواند پس از تحصیل و کسب تجربه به صورت انفرادی مشغول به کار شود و یا حتی به عنوان یک کارآفرین نسبت به ایجاد یک فعالیت کاری اقدام نماید. از طرفی با عنایت به ملاحظات اقتصادی و بهره وری در کشورهای صنعتی زمینه های بسیار مناسب تحصیلی و کاری در آمریکا و استرالیا و کشورهای خاص دیگر در این رشته ایجاد شده و در حال حاضر بسیاری از دانشجویان نوین پارسیان بعد از گذراندن دوره های کاربردی، علاقمند به ادامه تحصیل در این شاخه در دانشگاه های معتبر شده اند و نکته قابل ملاحظه دیگر سیلابس و کیفیت دوره ها می باشد که به جرات می توان گفت مطابق با سیلابس های روز با بالاترین کیفیت و قیمت های غیر قابل مقایسه با کشورهای صنعتی می باشد و امید است که بتوان با  عنایت خداوند متعال بتوانیم گامی در جهت پیشرفته صنعتی کشور داشته باشیم.