چگونه PDMS می تواند به شما کمک کند؟
سیستم مدیریت طراحی کارخانه Plant Design Management System یا PDMS یک نرم افزار کامپیوتری است که به شما اجازه می دهد یک مدل به اندازه واقعی و با تمام جزئیات از تمام قسمتهای قابل توجه یک کارخانه فرآیندی در حافظه کامپیوتر بسازید.
با نصب PDMS روی رایانه های مناسب این کار، PDMS به شمار اجازه می دهد که با پیشرفت کار طراحی پروژه، یک مدل کامل رنگ و نورپردازی شده از کارخانه را مشاهده کنید که این کار باعث می شود، تکنیک های طراحی به حدی به واقعیت نزدیک شود که تا کنون سابقه نداشته است.
در مدل رایانه ای شما می توانید حجم عظیمی از اطلاعات مرتبط با به وضعیت مکانی، اندازه، تعداد قطعات و ارتباط جغرافیایی نسبت به قسمتهای مختلف کارخانه را ذخیره کنید. این مدل به این منبع واحد اطلاعات مهندسی برای تمام بخشها و دیسیپلین های مرتبط با طراحی پروژه تبدیل می شود.

تمام این اطلاعات در یک بانک اطلاعات ذخیره می شود. کانالهای خروجی بسیاری برای دریافت اطلاعات از بانک اطلاعات (Data Base) وجود دارد. این روشها شامل گزارشهای نوشتاری در مورد هر آیتم و نیز نقشه های مهندسی با مقیاس مشخص و اندازه گذاری و نیز نقشه های سه بعدی رنگی است که شما می توانید داخل آن حرکت کرده و مدل طراحی را مشاهده کنید.

مثالهایی از انواع مدارک تولید شده توسط PDMS
با وجود امکانات پیشرفته ای که PDMS ارائه می دهد، کماکان مهمترین روش ارتباط بین طراح و سازنده پروژه، نقشه ها هستند. بدون نقشه های مهندسی، ساخت یک کارخانه امکان ناپذیر است.
برای تامین این نیاز، PDMS می تواند انواع مختلف نقشه، از تصاویر سه بعدی پیچیده گرفته تا نقشه های با اندازه دقیق و نقشه های آیزومتریک لوله کشی را تولید کند.
قابل ذکر است که اگر ما نتوانیم کیفیت اطلاعات طراحی را تضمین کنیم، اطلاعات موجود در یک نقشه PDMS ارزش چندانی نخواهد داشت. در حقیقت دلیل ایجاد کردن چنین سیستم رایانه ای بزرگی، ارتقاء تکنیک های موجود بوده است. PDMS به طرق زیر، کیفیت طراحی را ارتقاء می بخشد:

• تضمین ثبات و قابلیت اطمینان اطلاعات
در محیط طراحی معمول، با استفاده از تکنیک های ترسیم، اندازه هر Fitting باید قبل از ترسیم تعیین شده باشد. این روش بسیار زمان بر است و معمولاً منجر به خطاهای گران قیمتی می شود که فقط در مرحله نصب مشخص می شود. در PDMS، اندازه و شکل هندسی تمام قسمتهای لوله کشی قبلاً در کاتالوگ تعیین شده است. این کاتالوگ که Component Catalogue نامیده می شود، قابل تغییر توسط کاربر نیست. با این روش می توان مطمئن بود که اندازه تمام آیتم ها حقیقی بوده و در تمام مراحل طراحی، بدون توجه به تعداد کاربران ثابت باقی می ماند.

• وفاداری به مشخصات فنی
برای اطمینان از طراحی مقرون به صرفه همراه با ثبات اطلاعات از مشخصات بسیار دقیق لوله کشی استفاده شده است. در PDMS مشخصات لوله کشی در داخل سیستم طراحی شده است، بنابراین هر آیتمی که شما به کار می برید، باید جزو یک لوله با مشخصات فنی معین باشد.

• تضمین وضعیت هندسی معین و ارتباط با لوله مشخص
خطاهای طراحی به طرق مختلف ایجاد می شود، مانند طول نادرست برای اتصالات، Rating نامناسب برای فلنج، یا خطا در هم راستایی قطعات، PDMS می تواند تمام این موارد را کنترل کند و عدم تناسب قطعات مختلف را با یکدیگر پیدا‌کند. (به طوری که خواهید دید، در طراحی جزئیات لوله کشی نیز مطرح است).

• پیشگیری از تداخل قطعات
با وجود تمام مهارت و تجربه طراحان، کماکان در تکنیک های معمول طراحی خطای انسانی پیش می آید. قرار دادن لوله های پیچیده در یک نقشه دو بعدی، ناگزیر منجر به تداخل لوله ها می شود یعنی برای دو لوله، فضای فیزیکی واحدی در نظر گرفته می شود. PDMS شما را قادر می کند تا به دو طریق از بروز چنین مسائلی پیشگیری کنید:

۱٫ شما می توانید ضمن طراحی، طرح خود را دوران داده و از نقطه دید دیگری به آن نگاه کنید و در نتیجه مشکلات احتمالی را پیدا کنید.
۲٫ شما می توانید از امکانات ردیابی برخوردها در PDMS استفاده کنید که با این کار هر نوع تداخل و برخوردی در هر کجای نقشه ردیابی می شود.
• برداشت ابعاد فقط از بانک اطلاعات طراحی
تمام اطلاعات دریافتی از بانک اطلاعات PDMS از قبیل نقشه های مقیاس دار، نقشه های آیزومتریک لوله کشی یا گزارش ها، شامل اطلاعات به روز هستند که فقط از یک منبع گرفته شده اند. در طی مدت طراحی، اطلاعات به طور مداوم در حال تغییر هستند و باید نسخه های جدید نقشه ها تهیه شود. وقتی چنین اتفاقی می افتد، شما می توانید با صرف حداقل نیرو نسخه های جدید نقشه ها را تهیه کنید و مطمئن باشید که اطلاعات روی آنها به روز هستند.

ساختار PDMS
PDMS نرم افزار بسیار بزرگی است و به همین دلیل به چند برنامه عملیاتی تقسیم شده است که هر یک از آنها با هدف خاصی به بانک اطلاعات دسترسی پیدا می کند. این برنامه ها که Module نامیده می شود و هدفشان در زیر نشان داده شده است.

DESIGN طراحی مدل ۳ بعدی
DRAFT تولید نقشه دو بعدی
ADMINISTRATION کنترل پروژه و کاربران
ISODRAFT طراحی آیزومتریک
PARAGON تولید کاتالوگ
SPECON تولید مشخصات فنی (Specification)
PROPCON تولید خصوصیات (Properties)
DATAL فهرست بانک اطلاعات
DICE کنترل صحت بانک اطلاعات
RECONFIGURER مرتب سازی بانک اطلاعات

DESIGN
DESIGN، ورودی گرافیکی اصلی در PDMS است. شما از DESIGN برای مدل سازی استفاده خواهید کرد. بانک اطلاعات PDMS حاوی توصیف سه بعدی تمام آیتمهای موجود در پروژه است. با ایجاد مشخصات لوله که فقط اجازه استفاده از ملحقات متناسب با مشخصات لوله را می دهد، شما می توانید انتخاب ملحقات را کنترل کنید.
قابلیت های DESIGN عبارتست از:
• ایجاد مدل طراحی جدید یا عناصر اضافی
• تغییر دادن عناصر طراحی موجود در طرح
• دریافت اطلاعات و مشاهده مدل و تغییر نقطه دید
• ایجاد گزارشهای مربوط به نازل ها، شیرها و آیتم های خاص
فهرست گیری از ملحقات هر لوله و نیز طول لوله و انواع گزارشهای مرتبط.
• اجرا کردن برنامه ردیابی برخوردها برای یافتن عناصر طراحی که با هم تداخل می‌کنند.

DRAFT
DRAFT برای ایجاد و دستکاری نوشته ها و اندازه گذاری روی نقشه ها مورد استفاده قرار می گیرد. نوشته های روی نقشه عبارتند از: برچسب عناصر طراحی، Noteهایی که به نقشه اضافه می شود. چارچوبهای نقشه، جدولها و خطوط مورد نیاز.
نوشته روی نقشه باید متصل به یک عنصر طراحی روی نقشه باشد به طوری که هر تغییر در وضعیت سه بعدی عنصر منجر به تغییر نوشته همراه آن باشد. ابعاد عبارتند از تصویر فاصله بین نقاط اتصال (نقاط P) روی محورهای مختصات در نقشه سه بعدی. این ابعاد به طور اتوماتیک محاسبه می شوند و هربار که نقشه تغییر کند، ابعاد نیز تغییر پیدا می کنند. شما می توانید از بانک اطلاعات طراحی (DESIGN Data Base) اطلاعات بگیرید، اما نمی توانید آنها را از طریق DRAFT Module تغییر دهید.

مثالی از خروجی DRAFT
Administration
پروژه های وسیعی را که با PDMS طراحی می کنید، باید با توجه به اندازه فیزیکی، پیچیدگی و نوع پروژه به ناحیه های (Areas) مختلف تقسیم کنید (این ناحیه‌ها، می توانند ناحیه های فیزیکی یا ناحیه های طراحی باشند). در یک پروژه وسیع، مدیر سیستم (System Administration) اول باید در مورد تقسیم پروژه به قسمت هایی با خصوصیات زیر با مدیر پروژه و مدیر مهندسی توافق کند.
• ناحیه ها باید مطابق با نیازهای گزارش گیری و کنترل پروژه باشند.
• ناحیه ها باید زیر مجموعه هایی با مرز و محتوای طراحی مشخص باشند.
• طراحان مختلف باید بتوانند به طور موازی روی ناحیه های مختلف کار کنند.
PDMS مانند یک دفتر طراحی (که دارای رئیس بخش، نقشه کشها و غیره است) شامل تیم (Team) هایی است که از کاربرها (Users) تشکیل شده است. این تیم ها می‌توانند شامل تعداد لازم کاربر باشند که در یک ناحیه دلخواه (فیزیکی یا مربوط به دیسیپلین های مختلف) کار کنند.

ترتیب دادن ناحیه های طراحی (DESIGN Areas) با استفاده از Administration Module انجام می گیرد که در این صورت موارد زیر تعیین می شود:
• بانکهای اطلاعاتی چند گانه Multiple Data Bases (MDB’s)
• بانکهای اطلاعاتی Data Basess (DB’s)
• ناحیه‌های مربوط به دیسیپلین‌های مختلف (تیم ها و کاربرها) (Teams, Users) Discipline Areas
با استفاده از Administration Module، کاربرها فقط می توانند در ناحیه مربوط به خود کار کنند. با اجرای هر یک از Moduleها، PDMS باید فایلهای اطلاعاتی بسیاری را بخواند. در Administration Module، هر Module تعریف شده و نحوه دسترسی آن به فایلهای مختلف تعیین می شود. نوع دسترسی هر کاربر به ناحیه ها و مدارک مختلف نیز در این Module تعیین می شود.

ISODRAFT
با استفاده از ISODRAFT نقشه های آیزومتریک سمبولیک مقیاس دار لوله کشی برای مقاصد ساخت و نصب تولید می شود. این Module می تواند برحسب نیاز نقشه‌های آیزومتریک را در فرمتهای مختلف تولیدکند.
امکانات آن شامل موارد زیر است:
• فهرست Full Material Lists
• مشخصه گذاری اتوماتیک Automatic Spool Identification
• تقسیم کردن اتوماتیک نقشه های پیچیده
• ایجاد شیتهای نقشه که به وسیله کاربر تعریف شده
• انتخابهای بسیاری که در مرحله طراحی در اختیار دارید.

مثالی از خروجی ISODRAFT
PARAGON
PARAGON برای وارد کردن و تغییر دادن کاتالوگ پروژه که در بانک اطلاعات ذخیره شده، مورد استفاده قرار می گیرد. این کار مشابه مراجگعه به کاتالوگ سازنده‌ها در هنگام طراحی به طور سنتی است. کاتالوگ PDMS برای مشخص کردن شکل هندسی، اطلاعات مربوط به انشعابات، Obstruction و اطلاعات تفصیلی ملحقات لوله کشی است.
از PARAGON برای ایجاد کاتالوگ پروژه استفاده می شود که مشابه استفاده از DESIGN برای ایجاد اطلاعات طراحی است. اطلاعات کاتالوگ به صورت طبقه‌بندی شده در بانک اطلاعات خاصی ذخیره می شود.

هنگامی که یک قطعه در DESIGN انتخاب می شود، یک
Specification Reference یا (SPREF) تعریف شده و در اطلاعات طراحی (DESIGN Data) نگهداری می شود. Specification Reference به Specification Component یا (SPCON) در مشخصات متعلق به Catalogue Referece یا (CATREF) رجوع می کند که آن نیز به نوبه خود به Catalogue Component یعنی (ACOMو BCOM و غیره) در کاتالوگ رجوع می کند.

باید توجه کرد که اطلاعات طراحی مختص هر طراحی خاص است اما کاتالوگ‌ها و مشخصات می توانند متعلق به چندین پروژه در شرکت باشند. به عنوان مثال کاتالوگ قطعه خاصی ممکن است در نقشه های دیگری که برای پروژه دیگر در شرکت تهیه می شود، نیز وجود داشته باشد.

SPECON
SPECON برای وارد کردن و یا تغییر دادن مشخصات قطعات Component Specification مربوط به پروژه مورد استفاده قرار می گیرد.
مشخصات فنی مورد استفاده در PDMS مشابه مشخصات فنی (Specification) مورد استفاده در طراحی دستی لوله کشی است که در انتخاب قطعات برای کاربردهای مختلف به طراحی کمک می کند. تمام قطعات در PDMS باید از مشخصات فنی PDMS انتخاب شده باشد.
در شروع کار طراحی لوله کشی، باید مشخصات فنی مورد استفاده در طی پروژه، تهیه شود. SPECON دارای تسهیلاتی برای وارد کردن مشخصات فنی جدید یا تغییر دادن مشخصات فنی قدیمی می باشد. مشخصات فنی علاوه بر ارجاع (Reference) به کاتالوگ قطعات (Component Catalogue) که حاوی سیمبول های ترسیم، وضعیت هندسی Obstruction و اطلاعات مربوط به انشعابات است، دارای متن های تفصیلی نیز می باشد. این ارجاع به کاتالوگ می تواند ضمن وارد کردن مشخصات فنی باشد یا اینکه در مراحل بعدی طراحی انجام گیرد و نیز بعهدها می تواند تغییر داده شود.
در ضمن تسهیلاتی برای حفظ سازگاری بین اطلاعات طراحی قدیمی و مشخصات فنی که برای تنظیم این اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته است حتی بعد از اعمال تغییرات وسیع روی مشخصات فنی، وجود دارد.

PROPCON
این Module برای ساختن اطلاعات در داخل یک بانک اطلاعات خصوصیات Properties Data Base مورد استفاده قرار می گیرد. بانک اطلاعات حاوی اطلاعاتی برای استفاده با نرم افزارهای Stress Analysis می باشد و شامل موارد زیر است:
• خصوصیات مواد Material Properties
• اطلاعات ملحقات Component Data
• اطلاعات مربوط به محدودیت ها Constraint Data
• اطلاعات مربوط به Case Case Data
• اطلاعات مربوط به اجرای نرم افزار Run Data

این بانک اطلاعات در ابتدا برای اجرای نرم افزار STRESSP تهیه شده بود، اما ساختار اطلاعات در آن طوری طراحی شده است که برای نرم افزارهای محاسبه استرس دیگر نیز مناسب باشد.

DATAL
فهرست سازی بانک اطلاعات، توصیف کامل تمام یا قسمتی از بانک اطلاعات را به صورت نوشته تولید می کند. البته، خروجی DATAL فرمت قابل قبول برای ورود به Module سازنده (به عنوان مثال DESIGN) را دارد، و روشی برای آرشیو کردن طراحی ها و انتقال طرح ها بین کامپیوترهاست. کاربرد اصلی DATAL تولید اطلاعات “dump” به منظور ثبت مرحله ای از طراحی در زمان خاص است و به این عنوان برای ثبت در آرشیو کاربرد دارد. اما برای تولید مدارک کاری مثل لیست نازلها یا لیست لوله‌ها(Nozzle Schedules or Pipe Lists)، شما باید از امکانات گزارش‌گیری در DESIGN استفاده کنید.

DICE
DICE یا The Data Integrity Checker برای ردیابی و گزارش کردن وضعیت ساختار داخلی بانکهای اطلاعاتی پروژه در PDMS به کار می رود. یکی از نقشهای آن این است که به هماهنگ کننده پروژه اجازه می دهد تا اندازه و کیفیت ذخیره اطلاعات در بانک اطلاعات را کنترل کند.

RECONFIGURER
از آنجائیکه مرتباً عناصری به بانک اطلاعات اضافه شده و از آن حذف می شود، نظم و ترتیب اطلاعات در بانک اطلاعات به هم می خورد و به اصطلاح سوراخ هایی ایجاد می شود و در نتیجه فضای بانک اطلاعات تلف می شود. در این مواقع RECONFIGURER برای نظم بخشیدن به بانک اطلاعات و فشرده سازی آن مورد استفاده قرار می گیرد. از آن می توان برای انتقال بانک اطلاعات بین کامپیوترهای غیر همسان استفاده کرد. در ضمن هنگامی که نسخه جدیدی از PDMS نصب می شود، می توان با استفاده از RECONFIGURER، بانکهای اطلاعات را به روز کرد.

تجهیزات Equipment
مبحث دیگری که به بررسی آن می پردازیم، تجهیزات مورد نیاز در صنعت Piping می باشد. به طور کلی تجهیزات در صنعت Piping به دو گروه کلی تقسیم بندی می‌شوند.
۱) Rotary Equipment
2) Fixed Equipment
ابتدا به بررسی گروه دوم از تجهیزات می پردازم که شامل تجهیزاتی مانند مخازن تحت فشار و مبدلهای حرارتی و… می باشد. به معرفی این دسته از تجهیزات می‌پردازیم.

مخازن تحت فشار Pressure Vessele
مخازن تحت فشار، یکی از انواع محفظه هایی هستند که برای نگهداری مواد، مورد استفاده قرار می گیرند. این مخازن به شکلهای مختلف در صنعت وجود دارند. انتخاب نوع مخزن بسته به شرایط کاری و شرایط سرویس دهی آن فرق می کند، مخازن استوانه‌ای و کروی هستند که در جاهای مختلف به کاربر روند. مخازن استوانه‌ای می‌توانند دارای سطح مقطع یکسان باشند یا بسته به نیاز سطح مقطع آنها تغییر کند.

انواع مخازن استوانه ای در صنعت با ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اندازه این مخازن حتی به طول صدیتر و قطر چندین متر هم می رسد. به عنوان مثال برجهای تقطیر، یکی از مخازن تحت فشار است. مخازن استوانه ای تحت فشار به صورت افقی و عمودی وجود دارند یک مخزن تحت فشار معمولاً از اجزای زیر تشکیل می شود:
• پوسته استوانه ای که از رول کردن ورق ساخته می شود.
• کلگیها (عدسی انتهایی) که با فرم دادن ورق ساخته می شوند.
• رینگ تقویتی که معمولاً از پروفیل استاندارد انتخاب می شوند.
• لوله و فلنج ها.
• تکیه گاه مخازن که در مخازن افقی به نام Saddle و در مخازن عمودی به نام Skirt، Leg و Lug وجود دارند.
مخازن عمودی اغلب بزرگتر از مخازن افقی هستند، در طراحی قسمتهای مختلف مخازن، پارامترهای متعددی مورد استفاده قرار می گیرند.

از جمله این پارامترها می توان به طول و قطر یا حجم مخزن، فشار طراحی مخزن اعم از داخلی و خارجی، تعداد نازلها، طریقه اتصال و غیره اشاره کرد. برای داشتن یک مخزن مناسب باید تمام پارامترهای آن به طور صحیح بررسی شوند. علاوه بر آن پارامترهای دیگری نیز وجود دارند که باید به طور مناسب بررسی شوند. از جمله این پارامترها می توان به محل کار مخزن، نوع ماده مورد استفاده در مخزن، عوامل جغرافیایی، مثل باد و زلزله و غیره، اشاره کرد. همچنین قیمت مخزن مورد نظر با توجه به سرویس دهی و عمر مفید آن از جمله پارامترهای مهم در طراحی یک مخزن می‌باشد در طراحی مخازن تحت فشار سه مرحله وجود دارد.
مرحله اول: طراحی اولیه (Primary Design)
مرحله دوم: تحلیل تنش (Stress Analysis)
مرحله سوم: طراحی نهایی (Final Design)
در مرحله اول فقط استانداردها برای طراحی مورد استفاده قرار می گیرند. نتایج طراحی مرحله اول باید در مرحله دوم مورد تحلیل تنش قرار گیرد.
ابعاد و اندازه های بدست آمده برای بارهای دیگری که به مخزن اعمال می شوند، نیز مورد بررسی قرار گیرند. مخزن طراحی شده بعد از مرحله دوم، برای زمان ضد طراحی شده است. در مرحله سوم با توجه به عمر مخزن و مدت زمان کاری آن، پارامترهای طراحی مورد بازبینی قرار می گیرند.
در این قسمت به توضیح اجمالی در مورد اجزاء تشکیل دهنده مخازن تحت فشار می پردازیم.

پوسته های کروی و استوانه‌ای
پوسته های استوانه ای از رول کردن ورقها با ضخامت های مختلف ساخته می‌شود. معمولاً ورقهای استاندارد به عرضهای معولم موجودند. در پاره ای از اوقات برای ساختن یک سیلندر نمی توان با رول کردن تنها یک ورق سیلندر مزبور را به دست آورد. در این مواقع از دو یا چند کورس ورق استفاده می شود.
در این قسمت به معرفی پارامترهای عمومی در طراحی مخازن تحت فشار می‌پردازیم:
• حداقل ضخامت مورد نیاز برای پوسته ها و کلگیها
• دمای طراحی
• فشار طراحی
• نیروها
• حداکثر تنش مجاز
رینگهای تقویت برای پوسته های استوانه ای تحت فشار خارجی رینگهای تقویتی از پروفیلهای استاندارد ساختمانی یا از ورق که به صورت یک رینگ در می آید ساخته می شوند. این اجزاء برای جلوگیری از کمانش کردن مخزن تحت فشار به مخزن اضافه می شوند. اتصال آنها می تواند هم در داخل پوسته استوانه ای و هم در خارج آن باشد. ولی اتصال خارجی این رینگها معمولی تر است. همچنین این رینگها می توانند به عنوان تقویت برای تکیه گاههای مخازن افقی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

                     Smileبرای شرکت در دوره های PDMS در موسسه نوین پارسیان به لینک زیر مراجعه کنیدSmile


                             http://novinparsian.ir/CMS_UI/OnlineRegistrationClass.aspx?lname=PDMS